İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın bu yıl 38.’sini düzenlediği “sürdürülebilir bir dünya için” 21 Nisan 2024 Pazar günü 12.00’de başlıyor

Şenlik boyunca Şehir Tiyatroları oyunları ve konuk oyunlar çocukların hayal dünyasını geliştirecek, atölyeler ise çocukların becerilerini geliştirmeye katkı sağlayacak ve doğaya dair farkındalık yaratacak.

Şenlik süresince Çöpsüz Dünya, Herkes Sihirbaz Olacak, Rüya, Bekçi ile Postacı, Benim Küçük Yıldızım, Bir Gece Masalı, Masal, Eşit Masallar (Konuk Oyun), Canlı Kitap (Konuk Oyun), Bobo’nun Yolculuğu (Konuk Oyun), Uçan Bisiklet (Konuk Oyun), Güneşle Buluşmak İsteyen Kardan Adam (Konuk Oyun), Yeşil Şahmeran Masalı- Masalbozanlar (Konuk Oyun) adlı oyunlar seyirciyle buluşacak.

Kişisel Yetenekleri Geliştiren ve Farkındalık Yaratan Atölyeler
Önceden rezervasyonla katılım sağlanarak çocuklara çalgı yapımı, takı ve vazo tasarımı becerileri kazandıracak, geri dönüşüme yönelik farkındalık yaratacak ve deniz yaşamını korumaya katkı sağlayacak atölyeler:

Volkan Aydın’ın düzenlediği “Çalgı Yapım Atölyesi”, çevreye zarar veren tek kullanımlık malzemeleri müzik eğitiminde kullanarak, onların kullanım olanaklarını ve sürelerini arttırmayı hedefliyor.

Merve Derinkök Süngüç ve Sabanur Balbal’ın düzenlediği “Kendi Takını, Bilekliğini Tasarlama Atölyesi” ve “Kendi Vazonu Tasarlama Atölyesi”nde çocuklara ileri dönüşümü öğretmek için atık diye kenara bırakılan ürünlerden eğlenceli kar küreleri, kumbaralar, takılar, vazolar yapılarak çocukların el becerileri geliştirilecek.
Deniz Yaşamını Koruma Derneği’nin düzenlediği “Başka Dünya Yok Atölyesi”nde denizler ve okyanusların tüm insanlar ve karasal yaşam için ne kadar önemli olduğu, nelerin denizlere ve canlılara zarar verdiği ve nasıl korunabileceği ve nasıl sürdürülebilir bir deniz yaşamı sağlanabileceği konuları işlenecek.
Ücretsiz oyun biletleri 16 Nisan 2024 saat 11.00’den itibaren gişelerden, https://sehirtiyatrolari.ibb.istanbul/, biletinial.com adreslerinden ve mobil uygulamamızdan temin edilebilir. Atölyeler için https://forms.ibb.gov.tr/sehirtiyatrolari/cocuk-senligi-atolyeleri-basvuru/ adresinden kayıt formu doldurulmalıdır.
ÇOCUK OYUNLARI
ÇÖPSÜZ DÜNYA (3+ Yaş)
İklim değişikliği ve hava kirliliğinden dolayı bulutların renginin, rüzgârın yönünün değiştiği günlerden bir gün; umutlu, mutlu ve bilinçli bir uçurtma olan Uç Uç kuyruğu koptuğu için bir çöplüğe düşer. Çöplükte, bez bir bebek olan Püsküllü ve atılmış bir koli olan Koli Koli ile tanışır. Çöplüğün kontrolünü elinde tutan Çöpten Kral ve yardımcısı Sinek ile kurulu düzenlerini değiştirmeye çalışan Uç Uç arasında bir mücadele başlar.
Çöpsüz Dünya oyunu sevimli karakterler aracılığıyla tüketim kültürünün bilinçsizce yaygınlaştığı günümüzde “geri dönüşüm, tamir, sıfır atık ve renklerle ayrılmış atık kutuları’’ gibi konuları ele alarak atıklardan arındırılmış bir dünya nasıl mümkün olabilir sorusuna cevaplar arıyor. Arzu Yurtseven’in yazdığı, Nihat Alpteki’nin yönettiği oyunda Eylül Soğukçay, Pınar Demiral, Engin Akpınar, Samet Silme, Mehmet Soner Dinç rol alıyor. Oyun, 21, 23 Nisan tarihlerinde Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde.

HERKES SİHİRBAZ OLACAK (3+ Yaş)
Ünlü sihirbaz Zubi’nin öğrencileri “usta”lığa geçip onun sihirli şapkasını almanın hayalini kurarlar. Zubi, sihirli şapkanın yeni sahibini belirlemek için bir yarışma düzenler. İllüzyon gösterileriyle ilerleyen oyunda, hedefe ortaklaşa ilerlemenin önemi anlatılıyor.

Kubilay Tuncer’in yazıp yönettiği oyunda Aslı Şahin, Aybar Taştekin, Cihat Faruk Sevindik, Damla Cangül Yiğit, Zeliha Bahar Çebi rol alıyor. Oyun, 21, 23 Nisan tarihlerinde Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde.

RÜYA(5+Yaş)
Hayvanat bahçesini ziyaret eden Özgür, doğal yaşam alanlarından kopartılıp kafese konan hayvan dostlarını rüyasında görür. Artık harekete geçme zamanıdır ve Özgür onları kurtarmakta kararlıdır. Özge Midilli-Ertan Kılıç’ın yazdığı Özge Midilli’nin yönettiği oyunda Alp Tuğhan Taş, Esen Koçer, Pınar Aygün, Direnç Dedeoğlu, Gülce Çakır, Mehtap Gündoğdu Akbulut, Nilay Bağ, Nilay Yazıcıoğlu rol alıyor. Oyun, 21, 23 Nisan tarihlerinde Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde.

BEKÇİ İLE POSTACI (3+ Yaş)
Postacı Piero ile Gece Bekçisi Marcello adlı çocuk kitabından uyarlanan eserde bir bekçi ile bir postacı ev arkadaşlarıdır. Biri gece diğeri gündüz çalıştığından hiç görüşemezler. Soğuk bir kış günü ikisi de hastalanınca, evi aynı anda paylaşmaları gerekir. Lodovica Cima, Gabriele Clima’nın yazdığı Ceylan Özçapkın’ın çevirdiği, Derya Yıldırım’ın oyunlaştırıp yönettiği oyunda Melisa Demirhan, Besim Demirkıran, Cafer Alpsolay, Fatma İnan, Reyhan Karasu, Zeynep Ceren Gedikali rol alıyor. Oyun, 21, 23 Nisan tarihlerinde Ümraniye Sahnesi’nde.

BENİM KÜÇÜK YILDIZIM (3+ Yaş)
Bir gün bir yıldız kayar… Gökyüzünden… Küçük kız onun peşine düşer… Belki gözündeki yıldıza ulaşamaz; ama bir yıldız şarkıcı kargaya, tavuklar için bir Yıldız gibi pırıl pırıl parlayan bir mısır tanesine, her nefes aldıkça bir yıldız parıldayan ateş böceğine rastlar… Hepsiyle arkadaş olur… Sonunda gerçek yıldızın içinde olduğunu sevgi kardeşlik dostluk olduğunu anlar.

Cengiz Özek’in yazıp yönettiği oyunda Ayşe Günyüz Demirci, Buğra Can Ildırışık, Yunus Erman Çağlar, Kamer Karabektaş, Mana Alkoy, Özge Kırdı, Pınar Pamuk, Aslı Menaz rol alıyor. Oyun, 21, 23 Nisan tarihlerinde Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde.

BİR GECE MASALI (5+ Yaş)
Shakespeare’in Bir Yaz Gecesi Rüyası isimli oyunundan uyarlanan Bir Gece Masalı, arkadaşlık kavramı üzerine kuruludur. Oyun, ailesinin istediği gençle değil kendi istediği kişi ile arkadaşlık kurmak isteyen Şirin Kız’ın Yakışıklı Delikanlı, Güçlü Delikanlı ve Selvi Kız ile ormanda geçirdiği bir gecede yaşananları anlatır. William Shakespeare’in yazdığı Musa Arslanali’nin yönettiği oyunda Ayşe Nurseli Tırışkan Akpınar, Burhan Yeşilyurt, Çağlar Ozan Aksu, Güzin Alkan, Hüseyin Emre Şen, Mehmet Emre Ertunç, Oğuzhan Oğuz, Ömer Naci Boz, Seda Yılmaz, Serap Doğan rol alıyor. Oyun, 23 Nisan tarihinde Müze Gazhane Prof. Dr. Sevda Şener Sahnesi’nde.

MASAL (5+Yaş)
Hakkından ve ihtiyacından fazla yiyeceği çalarak açlığa sebep olan yemek hırsızı ve işbirlikçisine karşı üç çocuk fantastik bir yolculuğa çıkar. Birçok engelin aşıldığı yolculuk sürecinde bireysellikten birlikte hareket etmeye, yardımlaşma ve adaletli paylaşıma kadar çocukların düşünce ve eylemleri değişir. Açlığın tüm çocuklar için yaşamsal bir sorun olduğunu fark eden çocuklar, açgözlü yemek hırsızı ve işbirlikçisine karşı mücadeleyi büyütür. Eftal Gülbudak’ın yazıp yönettiği oyunda Ceren Hacımuratoğlu, Ercan Demirhan, Yeliz Şatıroğlu, Onur Şirin, Serkan Bozkurt rol alıyor. Oyun, 23 Nisan tarihinde Beylikdüzü Rasim Öztekin Sahnesi’nde.

GÜNEŞLE BULUŞMAK İSTEYEN KARDAN ADAM (İstanbul Devlet Tiyatroları) (7+Yaş)
Daha o yıl doğmuş olan Kardanadam, baharın gelmesiyle yavaş yavaş erimeye başlar. Güneşin havayı ısıtmasıyla eridiğini öğrenen Kardanadam, hayvan dostlarının da yardımıyla, su olup gitmeden Güneşle buluşup, ondan yardım istemeye karar verir. Güneşle karşılaştığındaysa kendinden çok hayvan dostlarını, doğadaki tomurcukları düşünür ve onlar için istekte bulunur. Cömert Güneş, bu düşünceli, koca yürekli Kardanadamın yok olmasına izin vermez; doğanın sonsuz döngüsünde ona tatlı bir yer ayırır.

Sevgi, dostluk, paylaşım, umut ve samimiyeti konu alan bu güzel oyun, çocukların aileleriyle birlikte keyifle izleyecekleri türden.

Matei Visniec’in yazdığı Elif Erdal’ın yönettiği oyunda Tolga Kortunay, Berk Yaparel, Zeynep Kızıltan Şıkyıldız, Su Lara Aslan, Tuğba Ülgen, Cihan Akyürek, Pelin Köksal, Onur Camcı, Dinçer Simsar rol alıyor. Oyun, 22 Nisan tarihinde Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde.

CANLI KİTAP (Tiyatro BeReZe) (5+Yaş)
Canlı Kitap Projesi’nin temel amacı erken yaşta okuma alışkanlığının gelişmesine yardımcı olmaktır.

Bir Canlı Kitap etkinliği, seçilen bir çocuk yazarının bir kitabının ya da birkaç öyküsünün sahne üstünde canlandırılarak okunmasını ve ilgili kitap üzerine seyircilerle yapılan sohbeti içerir. Yani, Canlı Kitap bir tür teatral okuma saatidir.

Dinleyici/izleyiciler, bir yandan okunan kitabı dinleyerek takip ederlerken, diğer yandan bu kitabın sahne üzerinde oyuncular tarafından canlandırılışına tanık olurlar.

Hepimiz bir kitabı okurken hayal kurar, o kitabı zihnimizde canlandırırız. Biz de BeReZe olarak, seçtiğimiz kitapları kendi zihnimizde hayal ederek sahneye taşıyoruz. Böylelikle dinleyici/izleyicilerimiz hem o kitabın yazarını hem de kitapları tanımış oluyorlar. Ayrıca etkinlik öncesinde veya sonrasında okunan/canlanan kitap üzerine sohbet etmek, yazarı hakkında konuşmak fırsatı da elde etmiş olunuyor. Kitabı daha önce okumuş olanlar ile kitabı okurken hayal ettikleriyle bizim hayallerimiz üzerine, öyküler ve kahramanlar üzerine sohbet edilebilirken, kitabı okumamış olanlarda da kitabı okuma isteği uyandırmak hedefleniyor.

Her yaştan çocuk izleyicilerimize yönelik, kendi yaş gruplarına uygun kitaplardan oluşan bir etkinlik olan Canlı Kitap; henüz okuma yaşına gelmemiş izleyenlerimiz için de ‘okul öncesi’ kitaplardan seçilen öyküler ve yazarlarla gerçekleştirilebiliyor. Bu şekilde küçük yaştan itibaren kitaplara ilginin artmasını, eğlenceli bir deneyimle sağlamaya çalışıyoruz.

Oyunda Erkan Uyanıksoy, Murat Kural, Sanem Öge rol alıyor. Oyun, 21 Nisan tarihinde Beylikdüzü Rasim Öztekin Sahnesi’nde.
ODEABANK EŞİT MASALLAR OYUNU (İŞARET DİLİ TERCÜMESİYLE) (5+Yaş)
Eşit Masallar oyununda kahramanlarımız “Kötü Vezir Vezveze” tarafından kandırılmak isteniyor. Ancak dünyadaki bütün bilmecelerin cevaplarını bilen akıllı prenses ve iyi kalpli prens başta olmak üzere masal kahramanlarının sayesinde Vezveze’nin planları suya düşüyor. Ortak amaçları yaşadığımız dünyayı ve doğayı korumak olan kahramanlarımızdan acaba hangisi vezir seçilecek?
Müge Mor’un yazdığı Deniz Yeşil Mavi’nin yönettiği oyunda İlteriş Berat Bakırhan, Beril Korkmaz, Zeynep İpek, Oktay Kılınç, Büşra Ayata, Merve Kaytuka, Oben Onur, Bedirhan Malçok rol alıyor. Oyun, 21 Nisan tarihinde Müze Gazhane Prof. Dr. Sevda Şener Sahnesi’nde.

UÇAN BİSİKLET (Lefkoşa Belediye Tiyatrosu) (6+Yaş)
“Uçan Bisiklet”, iki arkadaşın sıradan bir günde elektriklerin kesilmesi ile aynı düşte buluşmasını konu alıyor. Birtakım engellerden dolayı bir araya gelemeyen iki çocuk, bir düşte buluşup oyun oynuyorlar. Biz neden daha önce oynamadık ki sorusunu soruyor bir tanesi.

Aslında birlikte oynamak bu kadar zor olmamalı. Oyunda, gerçek hayatın ağırlığına ve engellerine rağmen ortak bir düş kurup hayatı daha yaşanır kılmayı, paylaşmayı ve aynı zamanda izleyenlere empati kurma becerisini hatırlatmayı hedefliyoruz.
Hatice Tezcan’ın yazıp yönettiği oyunda Aysel Açelya Bükülmez, Ekin Karaböcek rol alıyor. Oyun, 22 Nisan tarihinde Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde.
BOBO’NUN YOLCULUĞU (ESKİŞEHİR ŞEHİR TİYATROLARI)(5+Yaş)
Doğa ve çevre dostu bir konuyu ele alan oyun, küçük bir çocuğun oyuncak ayısı Bobo’nun kaybolmasının ardından çıktığı, eğlenceli ve macera dolu bir yolculuğu anlatıyor.

Şafak Özen’in yazıp yönettiği oyunda Gamze Kılıkcı, Ceyda Çınar Onbul, Nigar Berktin, Ahmet Barut, Sinan Aktezcan rol alıyor. Oyun, 22 Nisan tarihinde Müze Gazhane Prof. Dr. Sevda Şener Sahnesi’nde.

YEŞİL ŞAHMERAN MASALI (MASALBOZANLAR)(5+Yaş)
Ormanda mutlu bir hayatı olan Yeşil Şahmeran, bir gün Boncuklu Kertenkele ile karşılaşır. Boncuklu Kertenkele, Yeşil Şahmeran ile her karşılaşmasında ona bir şeyler satmaya başlar. Normal şartlarda ihtiyacı olmayan eşyaları, Boncuklu Kertenkele’nin reklamları ile artık ihtiyaçmış gibi görmeye başlayan Yeşil Şahmeran, sürekli Boncuklu’dan bu eşyaları satın alır. Bunun için de gün boyu çalışmak zorunda kalır. Yeşil Şahmeran’ın yaşadığı bu süreci anlatan hikâye, Handan Belivermiş’in Nesin Yayınevi’nden yayımlanmış olan aynı adlı kitabından uyarlanmıştır. Hikâye içinde yer yer şarkılardan da faydalanılarak çocukların tüketim, istek, ihtiyaç meselelerine dair farkındalık kazanması amaçlanır.

Handan Belivermiş’in yazdığı oyunda Simge Beşiz Özkal, Volkan Aydın, Yusuf Bişgen rol alıyor. Oyun, 22 Nisan tarihinde Beylikdüzü Rasim Öztekin Sahnesi’nde.
ATÖLYELER

Volkan Aydın’ın Düzenlediği “Çalgı Yapım Atölyesi” (7+ Yaş)
Atölyemizde, çevreye zarar veren tek kullanımlık malzemeleri müzik eğitiminde kullanarak, onların kullanım olanaklarını ve sürelerini arttırmayı hedefledik. Bunun için, sesin nasıl oluştuğunu ve enstrümanların ses üretme prensiplerini anlatmada pipet, dil çubuğu, lastik gibi malzemeleri seçtik. Tarihte bilinen ilk müzik aletlerinin de soru cevap ve drama yoluyla anlatıldığı atölyemizde, müziği müziğin ve oyunun diliyle konuşacağız.

Atölye 21 Nisan tarihinde Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde, 22 Nisan tarihinde Beylikdüzü Rasim Öztekin Sahnesi’nde.

Merve Derinkök Süngüç ve Sabanur Balbal’ın Düzenlediği “Kendi Takını, Bilekliğini Tasarlama Atölyesi” ve “Kendi Vazonu Tasarlama Atölyesi” (3+ Yaş)
Biz Merve Derinkök Süngüç ve Sabanur Balbal olarak iki girişimci kadın ortağız. Her ikimiz de anneyiz ve çocuklarımızla neler yaparsak eğlenceli ve öğretici olurdan yola çıkarak festivaller ve atölyeler yapıyoruz. Çocukların dünyasına renk katmak ve birlikte güzel anılar biriktirmek amacıyla buradayız. Çocuklara ileri dönüşümü öğretmek için atık diye kenara bıraktığımız ürünlerden (bisküvi kutusu, meyve suyu şişesi, mama kavanozları, su şişeleri, kapaklar vs vs); eğlenceli kar küreleri, kumbaralar, takılar, vazolar yaparak çocukların el becerilerini geliştirip keyifli vakit geçirdikleri atölyeler yapıyoruz.

Atölye, 21 Nisan tarihinde Beylikdüzü Rasim Öztekin Sahnesi’nde, 22 Nisan tarihinde Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde.

Deniz Yaşamını Koruma Derneği’nin Düzenlediği “Başka Dünya Yok Atölyesi.” (7+ Yaş)
Biz, Deniz Yaşamını Koruma Derneği olarak denizleri ve doğayı korumak ve gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir gezegen bırakabilmek adına çözümler üreten, gönlünü doğa korumaya vermiş birkaç deniz ve doğa sevdalısının bir araya geldiği bir sivil toplum kuruluşuyuz. Verdiğimiz eğitimler, denizler ve okyanusların tüm insanlar ve karasal yaşam için ne kadar önemli olduğu, nelerin denizlere ve canlılara zarar verdiği ve nasıl korunabileceği ve nasıl sürdürülebilir bir deniz yaşamı sağlanabileceği konularıyla alakalı diyebiliriz. Amacımız ulaşabildiğimiz kadar fazla insana ulaşmak ve bu konularla alakalı farkındalık yaratmak. Bu eğitimin içeriğinde Marmara Denizi özelinde tüm denizlerin karasal yaşam için nasıl bir öneme sahip olduğu, derneğimizin doğa ve deniz koruma adına yürüttüğü faaliyetler, kamunun ve bireylerin neler yapabileceği ve nasıl katkı sağlayabileceği, çocukların ve gençlerin konuyla alakalı bilinçlendirmeleri yönünde sunumlar gerçekleştirilecektir.
Atölye, 21, 22 Nisan tarihlerinde Müze Gazhane Prof. Dr. Sevda Şener Sahnesi’nde.
Atölyeler için https://forms.ibb.gov.tr/sehirtiyatrolari/cocuk-senligi-atolyeleri-basvuru/ adresinden kayıt formu doldurulmalıdır.
Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir