İsrail ordusu, Refah’ı tahliye ediyor

İsrail ve Hamas arasında Gazze Şeridi’nde ateşkes ve rehine takası anlaşması için Mısır’ın başkenti Kahire’de yapılan müzakerelerin sona ermesinin ardından, İsrail devlet televizyonu ve Ordu Radyosu’na yansıyan haberlerde, İsrail’in kara harekatı başlatmayı planladığı güneydeki Refah kentini tahliye etmeye başladığı aktarıldı.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, İsrail ordusu da ‘sınırlı kapsamlı’ operasyonun parçası olarak Refah’ın tahliye edileceğini bildirdi. Ordudan yapılan açıklamada, Refah’ın tahliyesi için bir ‘zaman çerçevesi koymayacaklarını’ ve ‘operasyonel değerlendirme yapacaklarını’ belirtti. Ordu, Refah’ın tahliyesi kapsamında kentten 100 bin kişiyi tahliye etmelerinin gerekeceğini tahmin ettiklerini bildirdi.

‘ORDU, FİLİSTİNLERE “İNSANİ BÖLGELERE GİTME” ÇAĞRISI YAPTI’

Anadolu Ajansı’nın İsrail Devlet Televizyonu KAN’dan aktardığına göre, İsrail ordusu, İsrail’in saldırıları sebebiyle yüz binlerce Gazzelinin sığındığı Refah’ın doğusunda İsrail sınırı yakınındaki birçok mahalleyi boşaltmaya başladı. The Times of Israel gazetesinin haberinde de ordunun Refah sınırının doğusundaki mahallelerde yaşayan Filistinlilere El Mevasi ve Han Yunus’taki ‘insani bölgelere gitme’ çağrısı yaptığı kaydedildi.

Reuters haber ajansı da İsrail Ordu Radyosu’na dayandırdığı haberinde, İsrail silahlı kuvvetlerinin Refah kentindeki Filistinli sivilleri tahliye etmeye başladığını aktardı. Ordunun açıklamasında, posterler, kısa mesajlar, telefonla arama ve medya anonslarının ‘sivillerin kademeli olarak belirli alanlara hareket etmesi için’ kullanılacağı ifade edildi.

İSRAİL’İN REFAH’A SALDIRISINDA EN AZ 6 FİLİSTİNLİ ÖLDÜ

Refah’ın tahliyesine ilişkin haberler basına yansımadan önce, İsrail ordusu Refah’ın güneyine hava saldırıları düzenledi. Saldırılarda aralarında bir bebek ve çocuğun da bulunduğu en az altı Filistinli hayatını kaybetti. Sağlık alanından kaynaklar, AA’ya yaptığı açıklamada, ‘aralarında bir bebek ve çocuğun da olduğu 6 Filistinlinin cenazesi ile birçok yaralının Refah’ın doğusundaki Ebu Yusuf en-Neccar Hastanesine getirildiğini’ söyledi.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, İsrail savaş uçakları, Refah kentinin doğusundaki Harun Reşid Camisi karşısında bulunan George Caddesi’nde “Kaşta” ailesine ait evi bombaladı. İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nde yerinden edilen Filistinlilerin sığındığı Refah’ın doğusunda es-Selam Mahallesi ile kuzeyinde Hirbet el-Ades bölgesini de hedef aldı. İsrail savaş uçakları, Hirbet el-Ades’te el-Akkad Okulu çevresini bombaladı.

HAMAS: KAHİRE’DEKİ MÜZAKERELER SONA ERDİ

İsrail’in Refah’ı tahliye etmeye başlaması ise Mısır’ın başkenti Kahire’de Hamas heyetinin de katıldığı ateşkes ve rehine takası görüşmelerinin ardından geldi. Hamas, Kahire’de 2 gündür devam eden ateşkes ve karşılıklı esir takası müzakerelerinin sona erdiğini bildirdi.

Hareketten yapılan yazılı açıklamada, “Kahire’deki müzakereler sona erdi. Hamas heyeti, hareket liderleriyle istişare etmek üzere kentten ayrılacak” ifadesi kullanıldı. Heyetin, anlaşma önerisine cevabını Mısır ve Katar’daki arabuluculara ilettiği aktarılan açıklamada, anlaşma önerisi ya da verilen cevabın içeriğine ilişkin bilgi paylaşılmadı.

İSRAİL SAVUNMA BAKANI: REFAH ÇOK YAKINDA İŞGAL EDİLECEK

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant da İsrail ordusu tarafından kontrol edilen Netzarim Koridoru’nda askerleri teftişi sırasında bir açıklama yaptı. Hamas’ın Tel Aviv hükümetiyle rehine takası anlaşmasına varmak istemediğine dair göstergeler olduğunu iddia eden Gallant, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah’ı ‘çok yakında işgal edeceklerini’ belirtti.

Gallant, konuşmasında “Hamas’ın esir değişimi konusunda herhangi bir anlaşmaya varma niyetinde olmadığına dair endişe verici göstergeler gözlemledik. Bu, çok yakında Refah’ta ve Gazze Şeridi’nin diğer yerlerinde güçlü bir askeri operasyon anlamına geliyor” dedi.

KAHİRE’DE REHİNE TAKASI GÖRÜŞMELERİ YAPILDI

Mısır ile Katar arabuluculuğunda hazırlanan yeni ateşkes ve karşılıklı esir takası mutabakatı, Kahire’de görüşüldü. İsrail, Hamas’ın ateşkes teklifine yanıt vermeden Kahire’ye heyet göndermeyeceğini ve savaşı bitirmeyi kabul etmediğini açıkladı.

Başta Başbakan Benjamin Netanyahu olmak üzere İsrail’deki üst düzey isimler, Gazze’min güneyinde en az bir kez zorla yerinden edilmiş, 1,5 milyon kadar Filistinlinin sığındığı Refah’a kara saldırısı düzenleyeceklerini, uluslararası toplumdan gelen uyarılara rağmen yinelemişti. Hamas ise imzalanacak rehine takası anlaşmasında Gazze’deki savaşın sona ereceği kalıcı ateşkes konusunda güvence talep ediyor. İsrail makamlarına göre Gazze Şeridi’nde bazıları hayatta, bazıları ölü 130’dan fazla İsrailli rehine bulunuyor.

Hamas’ın silahlı kanadı Kassam Tugayları, İsrail’in Gazze’ye saldırılarında ölen rehinelerin sayısının 70’i geçtiğini duyurmuştu. Rehine yakınları ve onların destekçileri, Refah’a düzenlenecek saldırının ‘rehinelerin hayatını hiçe saymak anlamına geldiği’ uyarısı yapıyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir